Цікаве з історії України

Вперше назва "Україна" з'явилася наприкінці XII ст. в Іпатіївському літописі у 1187 році у зв'язку зі смертю в Переяславі князя Володимира Глібовича. У літописі говориться: "...и плакашася по нем всі переяславци... бе бо князь добр и крепок на рати... и о нем же Украина много постона...". За часів Галицько-Волинського князівства його землі одержали назву "Україна", яка пізніше, з XVI ст., вживалася в документах в межах більшості заселених українцями земель, що увійшли до Польщі.
***
Автохтон — грецьке слово, що відповідає латинському "абориген" і означає людину, що споконвіку живе в одній і тій же місцевості.
Професори Погодін, Лавровський, академік Соболевський розвинули теорію, що в Київському князівстві спочатку жили великороси (тобто росіяни), які після татарського погрому емігрували на північ, а на їхнє місце прийшли українці. Проти так званої погодинської теорії виступали професор Максимович ("О мнимом запустении Украины", 1857 рік), О.Котляревський ("Были ли малороссы исконньми обитателями Полянской земли или пришли с Карпат в XV веке") і В.Антонович ("Киев, его судьба и значение", 1882 рік). Докладний огляд цього питання дав професор М.Грушевський в своїх працях. Він переконливо доводить тезу про автохтонність українського народу.
Важливу роль у доведенні автохтонності українського народу відіграли пізніші археологічні розкопи, які виявили, що Київщина була заселена ще в палеоліті (найдавніші часи кам'яної доби). Знайдеш знаряддя праці, хатнє знадоб'я та виявлені особливості поховання людей дають привід вважати, що тут жив народ, який був пращуром теперішніх українців.
Підтвердження автохтонності українського населення принесли також дослідження трипільської культури — найдавнішої культури на території України. Хліборобська та мистецька традиції цієї культури спільні з цими традиціями сучасних українців.
***
Найдавніші згадки про приручення тварин на території України належать до епохи мезоліту — тобто VII-VI тис. до н.е. Як свідчать знахідки у мезолітичних шарах, першою свійською твариною був собака. В епоху міді-бронзи було приручено всіх основних сільськогосподарських тварин, в тому числі і коня, якого тоді ж пристосували до верхової їзди.
***
Початок землеробства на території України припадає на 2-у половину VI-V тис. до н.е., тобто на ранні етапи неоліту. Під час розкопок поселень племен буго-дністровської неолітичної культури виявлено керамічні вироби з відбитками зерен і полови злаків. За визначенням ботаніків, вони належать трьом видам: пшениці, ячменю та просу.
***
Першим кодексом норм давньоруського права є "Руська правда" — цінне джерело вивчення соціально-економічного і політичного життя, правової системи Київської Русі ХІ-ХІІ ст. Перші списки "Руської правди", що, вірогідно, була укладена в Софійському соборі і містила основи українського, білоруського, російського та литовського права, знайшов у 1738 році В.М.Татіщев.
***
Найстародавнішим істориком на території України вважається один з античних науковців Сириск. У 1908 році на землях античного міста Херсонесе археологи знайшли стелу з текстом III ст. до н.е. Напис вдалося розшифрувати, і з'ясувалося, що стелу було встановлено на честь херсонесіта Сириска, сина Геракліда, увінчаного за історичні дослідження золотим вінком. Нині стела зберігається в Херсонеському історико-архітектурному заповіднику в Севастополі.

***
Найдавніші прізвища, тобто власні особові назви, близькі за значенням до сучасних прівищ , зафіксовані в українських пам'ятках ділової мови — грамотах ХІV - XV ст. Це князь Іван Васильович Чорторийський, пан Іван Чорний, пан Воячко Рогатинський. Характерно, що все це прізвища людей, котрі належали до тодішньої суспільної верхівки, прізвища князів, магнатів, власників великих земельних маєтків. Чому саме в них з'явилися прізвища? Ці люди купували і продавали свої села й інші маєтності, записували їх у спадок дітям, родичам, і ці юридичні дії потребували оформлення відповідними документами. А для дітей чи онуків було вигідно, щоб прізвище свідчило про те, що вони нащадки і спадкоємці такого-то предка.
***
Найдавніші житла первісної людини на території України типу чумів, вкритих шкірами (стоянка Молодове-1 поблизу с.Молодове у Чернівецькій області), а також житлові печери з перегородками з кісток мамонтів (грот Чокура у Сімферополі) належать до муст'єрського періоду (середній палеоліт: 50-40-ві тис. до н.е.).

***
Найдавнішими документальними спорудами на території України, збудованими до винаходу технічних засобів будівництва, є кургани. Це —"піраміди південних степів", як їх називали перші дослідники XVIII ст. Феномен цих споруд, а, отже, і колосальних витрат непродуктивної праці, залишається нез'ясованим. Найбільша кількість степових курганів споруджена у ІІІ-ІІ тис. до н.е.
***
Перші кам'яні споруди на Русі відомі ще за язичницьких часів. Однією з таких будівель, згадуваних літописом, був князівський палац — терем Святослава Ігоревича у Києві.
Найдавнішими свідченнями про існування колісного транспорту є залишки возів, виявлені в Сторожевій Могилі поблизу Дніпропетровська, на Мелітопольщині та в інших місцях. Як тяглову силу для них використовували волів. Належать ці знахідки до племен ямської культури Подніпров'я, які жили наприкінці III — на початку II тис. до н.е.

***
Найбільшим транспортним шляхом стародавності, що пролягав на території України, був "шлях з варяг у греки" — система річкових шляхів і волоків між ними завдовжки 3000 км, що зв'язувала північні землі Давньої Русі з південними руськими землями та Балтійське море з Чорним. Виникла вона у IX — на початку X ст. і мала велике значення для розвитку внутрішньої і зовнішньої торгівлі Давньої Русі.
***
Перший автомобіль з'явився на території сучасної України, а разом з тим і в усій тодішній Російській імперії у 1891 році в Одесі Купив у Франції це механічне чудо редактор газети "Одесский листок" В.В.Навроцький. То була одна з найперших ще дослідних моделей уславленої згодом фірми Панар-Левассор.
***
Найдавніші згадки про пересилку вістей на території України належать до 1 тис. до н.е.: грецькі історики згадують про передачу повідомлень у народів, які жили у Причорномор'ї, — скіфів та сарматів.
***
Найбільшою битвою з XVII ст. до середини XX ст. є Берестейська битва 1651 року між Україною і Кримом з однієї сторони, і Річчю Посполитою — з іншої. В ній брало участь до 600 тис. воїнів. Тільки битви другої світової війни, зокрема на Курській дузі, біля Москви і Берліна мали більші масштаби.
***
Етруски (з латинської— плем'я, народ), давні племена, які в 1-му тисячолітті до н.е. населяли північну частину Апенінського півострова і створили розвинуту цивілізацію, що передувала римській. Етруски створили самобутнє мистецтво, яке з часом активно вплинуло на розвиток художньої культури стародавнього Риму. Значного розвитку досягла архітектура, планування міст, будівнича техніка. Були поширені храми з Трьома внутрішніми приміщеннями, зведені на високих подіумах, пишно оздоблені скульптурними композиціями і декором. Розвивались художні ремесла, зокрема виготовлення виробів з бронзи, золота, кераміки. Гробниці, склепи прикрашались монументальним живописом. Етруські жінки нарівні з чоловіками брали активну участь у суспільному житті.
***
Деякі українські вчені вважають, що етрусками були племена орійців, які переселились на Апеніни з пра-України. Застосовуючи закономірності граматичної будови української мови, так званий "український мовний ключ", американський вчений українського походження Іван Стойко розшифрував досить багато етруських написів. Одну із золотих таблиць, знайдених в етруському місті Пиргі в 1964 році, І.Стойко переклав так: "Колишній вояче, бачиш все. Ти, мабуть, вірив, і ту віру прийняли всі. Зобач чужинець це говорить і це гордість дасть. У собі я тішусь і знаю, бо ви учили "пошана в рай веде"...


                           Цікаве з історії України
Скільки гетьманів було в Україні? Україною понад двісті років правили 66 гетьманів: перший     був Дмитро Вишневецький, оспіваний у думах як Байда, останній — Кирило Розумовський.  Одні булавою освячували визвольні змагання народу, для інших блиск гетьманських клейнодів    вгамовував спрагу честолюбства і власних корисних інтересів. --- Дві нагороди гетьмана Мазепи. Російський цар Петро 1 запровадив у своїй імперії систему  державних нагород. Намагаючись знищити автономію України, цар наблизив до себе гетьмана  Івана Мазепу та козацьку старшину. І гетьман одержує орден Андрія Первозванного — головну  нагороду імперії. Після спроби Мазепи за допомогою шведського короля Карла XV вирвати  Україну з пазурів двоголового орла, Петро 1 вирішує покарати "зрадника". І князеві Меншикову  було велено приготовити орден Юди спеціально для Мазепи (Юда — біблійний персонаж, що  продає Ісуса Христа за 30 срібників). На ордені Меншиков наказав "вирізьбити Юду на осиці  повішеного, а знизу тридцять срібників лежачих і біля ніг торба, а позаду напис проти цього —  триклятий син погибельний Юда, що за срібролюбство давиться". Але виготовлена "нагорода "  була вже ні до чого, бо гетьман Іван Мазепа помер... Орден Юди, точніше антиорден, ця  хвилинна примха царя, довго валявся в царських хоромах, аж поки десь щез. --- Документальний портрет Івана Сірка. Кошовий отаман Запорізької Січі Іван Дмитрович Сірко —  улюблений герой народних дум та переказів. З його ім'ям народна традиція пов'язує славетний  лист запорожців до турецького султана Магомета IV, що в ньому з неперевершеною дотепністю  та сарказмом висміяно претензії на світове панування. Після смерті І.Сірка поховали неподалік  від Чортомлицької (Старої) Січі в межах теперішнього села Капулівка (Запорізька область).  1967 року над його могилою нависла загроза: впритул наблизилися хвилі штучно створеного  Каховського моря. Але прах було перенесено в небезпечне місце, тоді ж за ініціативою  співробітників Дніпропетровського історичного музею череп гетьмана передали в лабораторію  антропологічної пластичної реконструкції АН СРСР (Москва) для створення портрету І.Сірка.  При обстеженні черепа виявили дуже сильний розвиток м'язового рельєфу надбрів'я  потиличного виступу. Це означає, що Іван Сірко був людиною міцної статури й непересічної  фізичної сили та витривалості (згадаймо, що за рік до смерті він ще водив козаків у низов'я Дніпра громити турецькі укріплення). Було припущено, що серед предків відважного лицаря  були носії степового компоненту, але в його зовнішності домінували риси центрально- українського типу. Завідувачка лабораторії антропологічної пластичної реконструкції Галина  Лебединська створила скульптурний образ вольового козака-звитяжця у розквіті сил.  Саме таким залишився у пам'яті нащадків національний герой українського народу. ---  Великий Луг. Чому козаки оселилися саме тут? Нижче від острова Хортиця, між Дніпром і  річкою Конкою, знаходився Великий Луг, тісно пов'язаний із Запорізькою Січчю, із славним  козацтвом. Серед тих непрохідних колись боліт, густих чагарників містилася козацька твердиня.  Чому козаки заклали Січ саме тут? Бо тут знаходили вони захист від ворогів. Великий Луг був  символом безпеки й вільності. Недарма ж його називали "Великий Луг —батько". Тут серед  тростяника, рогози та іншої болотяної рослинності, в непролазній гущавині гніздилися чаплі,  кулики, чайки, качки. А раніше водилися олені, дикі коні, зайці, лисиці, куниці. Сьогодні ж  залишилася тільки слава Великого Луга. Люди знищили тварин, вода залила лугові простори. --- Найдавнішими міжнародними юридичними актами Київської Русі були договори з греками,  тобто Візантією, які належать до X ст. --- Найвидатнішою жінкою Київської держави вважається Ольга, жінка Ігоря, яка взяла владу після  його смерті. Виняткове явище в ту сувору епоху — жінка впродовж багатьох років (з 944 по 969)  мала владу у великій державі, що є свідченням її великого таланту. Князювала вона від імені  малолітнього сина Святослава, але твердо тримала владу у своїх руках. Вона об'їздила свої  землі і встановлювала в них нові закони, засновувала нові оселі. Вважається, що вона була  першою жінкою-русинкою, яка стала відомою в світі. --- Найдавніша згадка про «руську» (тобто українську) мову на території сучасної України належить  до 858 року. Вперше українську народну мову було піднесено до рівня літературної наприкінці  XVIII ст. з виходом у 1798 році першого видання «Енеїди» І.Котляревського, який вважається  зачинателем нової української літературної мови. --- Найпершим видатним українським поетом, ім'я і твори якого ми знаємо, треба вважати Павла  Русина з Кросна (близько 1470-1517). Він довго працював у Кракові, викладаючи у тамтешній  академії, бував він в Угорщині, жив у Відні. В своїх творах з любов'ю описує рідну землю,  означення «русин» для нього—«слово солодке», і він гордий з того, що носить таке ім'я. --- Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю,  Дунаю, чому смутен течеш?». --- Найвідоміший музикант Київської Русі — співець XI ст. Боян, який жив при дворі Святослава  Ярославовича і якого згадує автор «Слова о полку Ігоревім». --- Найдавнішою скульптурою, знайденою в Україні, є кам'яна баба з кургану поблизу  с. Нововасилівки Миколаївської області, яка належить до V-ІV ст. до н.е. --- Ансамбль унікальних фресок у Софійському соборі в Києві є найдавнішим зразком українського  монументального живопису. Цим фрескам вже майже 1000 років. Загальна їхня площа становить  3000 кв. м. --- Найдавніший міст знаходиться у м. Феодосії. Цей грецький міст, що функціонує ще й сьогодні,  збудований генуезцями в XIII .ст. Довжина його 10 м. Дещо молодшим від нього є  «Турецький міст» над рікою Смотрич біля фортеці у Кам'янці-Подільському, його було  побудовано у XVI ст. --- Найбільші сходи в Україні — Потьомкінські сходи в Одесі — одна з видатних кам'яних споруд  1-ої половини XIX ст. Це складна інженерна споруда висотою 24 м і довжиною 142 м має  142 кам'яних сходинки і 10 площадок. Ширина нагорі — 125 м, внизу — 21 м. В її спорудженні  взяли участь архітектори Ф.К.Бофф, Г.І.Торрічеллі та ін. Матеріал — цегла, черепашник, камінь. --- Найвидатнішою архітектурної спорудою Київської Русі, що збереглася до нашого часу, є  Софійський собор у Києві, «руська митрополія», зведена у 1037 році в центрі верхнього міста.  Він має змінений зовнішній вигляд — був добудований у XVIII ст. За величчю художнього  образу, досконалістю архітектурних форм, внутрішнім оздобленням собор належить до видатних  пам'яток світу доби феодалізму. --- Найдавнішим і єдиним давньоруським медичним довідником, що зберігся до наших часів, є  лікарський трактат-порадник «Мазі» — узагальнена праця про лікування травами, який склала  Євпраксія Мстиславна, онука Володимира Мономаха, у Хет. --- Найдавнішим народом на території сучасної України, назва якого збереглася у писемних  пам'ятках, були кіммерійці, які оселилися наприкінці ІІ — на початку І тис. до н.е. в  Причорномор'ї, південних степах України. Спочатку це був осілий народ, що згодом перейшов  до кочового скотарського господарства. Найбільш ранні відомості про кіммерійців находили у  грецькій літературі, вони належать до початкового періоду знайомства грецьких мореплавців з  північним узбережжям Чорного моря і мають характер легенд. Земель кіммерійців досяг і  Одіссей.  --- Найдавніша людина, за останніми свідченнями науки, з'явилася на сучасній території України  приблизно 700-800 тис. років тому. Відкриті нещодавно археологами шари з матеріалами  поблизу закарпатського с. Королевого свідчать, що стародавні мешканці цього поселення вже  тоді володіли вогнем, займались мисливством, а основною формою суспільної організації було  первісне стадо. --- Найзнаменітішими дітьми можна вважати трьох дочок Я. Мудрого, які стали королевами в  різних країнах. Дочка Анна стала дружиною французького короля Генріха І, а після його смерті  управляла Францією як регентша до повноліття свого сина, короля Філіпа. Про це свідчить  багатомовний напис на її пам'ятнику неподалік від Парижа: «Анна руська—королева  французька». Друга дочка Я.Мудрого була одружена з норвезьким королем Геральдом Сміливим,  а третя — з угорським королем Андрієм. --- Найнезвичайнішою дзвіницею на території України є, мабуть, дзвіниця Києво-Печерської лаври,   яка відхилена від вертикалі, як знаменита Пізанська вежа. Ще за часів спорудження через  нерівномірний осад грунту дзвіниця похилилася, і в 1740 році навіть було порушено справу  проти архітектора І.Г.Шеделя: його звинуватили у неправильному плануванні. Дзвіницю добудували, пізніше (в 1951 році) визначили відхилення, а 1987 року зробили заміри вже за  допомогою електроніки. При загальній висоті дзвіниці 96652 м відхилення становить 60,3 см.  Отже, падіння київській дзвіниці не загрожує.   Цікаве з історії України      --- Найдавнішим народом на території сучасної України, назва якого збереглася у писемних пам'ятках,  були кіммерійці, які оселилися наприкінці ІІ — на початку І тис. до н.е. в Причорномор'ї, південних  степах України. Спочатку це був осілий народ, що згодом перейшов до кочового скотарського  господарства. Найбільш ранні відомості про кіммерійців находили у грецькій літературі, вони  належать до початкового періоду знайомства грецьких мореплавців з північним узбережжям Чорного  моря і мають характер легенд. Земель кіммерійців досяг і Одіссей.  --- Найдавніша людина, за останніми свідченнями науки, з'явилася на сучасній території України  приблизно 700-800 тис. років тому. Відкриті нещодавно археологами шари з матеріалами поблизу  закарпатського с. Королевого свідчать, що стародавні мешканці цього поселення вже тоді володіли  вогнем, займались мисливством, а основною формою суспільної організації було первісне стадо.  --- Найзнаменітішими дітьми можна вважати трьох дочок Я. Мудрого, які стали королевами в різних  країнах. Дочка Анна стала дружиною французького короля Генріха І, а після його смерті управляла  Францією як регентша до повноліття свого сина, короля Філіпа. Про це свідчить багатомовний напис  на її пам'ятнику неподалік від Парижа: «Анна руська—королева французька». Друга дочка  Я.Мудрого  була одружена з норвезьким королем Геральдом Сміливим, а третя — з угорським королем Андрієм. --- Найнезвичайнішою дзвіницею на території України є, мабуть, дзвіниця Києво-Печерської лаври, яка відхилена від вертикалі, як знаменита Пізанська вежа. Ще за часів спорудження через  нерівномірний осад грунту дзвіниця похилилася, і в 1740 році навіть було порушено справу проти  архітектора І.Г.Шеделя: його звинуватили у неправильному плануванні. Дзвіницю добудували,  пізніше (в 1951 році) визначили відхилення, а 1987 року зробили заміри вже за допомогою електроніки . При загальній висоті дзвіниці 96652 м відхилення становить 60,3 см. Отже, падіння київській  дзвіниці не загрожує.  --- Найвидатнішою архітектурної спорудою Київської Русі, що збереглася до нашого часу, є Софійський  собор у Києві, «руська митрополія», зведена у 1037 році в центрі верхнього міста. Він має змінений  зовнішній вигляд — був добудований у XVIII ст. За величчю художнього образу, досконалістю  архітектурних форм, внутрішнім оздобленням собор належить до видатних пам'яток світу доби  феодалізму.  --- Скільки гетьманів було в Україні? Україною понад двісті років правили 66 гетьманів: перший був  Дмитро Вишневецький, оспіваний у думах як Байда, останній — Кирило Розумовський. Одні булавою  освячували визвольні змагання народу, для інших блиск гетьманських клейнодів вгамовував спрагу  честолюбства і власних корисних інтересів.  --- Великий Луг. Чому козаки оселилися саме тут? Нижче від острова Хортиця, між Дніпром і річкою  Конкою, знаходився Великий Луг, тісно пов'язаний із Запорізькою Січчю, із славним козацтвом.  Серед тих непрохідних колись боліт, густих чагарників містилася козацька твердиня. Чому козаки  заклали Січ саме тут? Бо тут знаходили вони захист від ворогів. Великий Луг був символом безпеки  й вільності. Недарма ж його називали "Великий Луг —батько". Тут серед тростяника, рогози та  іншої болотяної рослинності, в непролазній гущавині гніздилися чаплі, кулики, чайки, качки. А раніше  водилися олені, дикі коні, зайці, лисиці, куниці. Сьогодні ж залишилася тільки слава Великого Луга.  Люди знищили тварин, вода залила лугові простори.        --- Найдавнішими міжнародними юридичними актами Київської Русі були договори з греками, тобто       Візантією, які належать  до X ст.     --- Найвидатнішою жінкою Київської держави вважається Ольга, жінка Ігоря, яка взяла владу після його  смерті. Виняткове явище в ту сувору епоху — жінка впродовж багатьох років (з 944 по 969) мала  владу у великій державі, що є свідченням її великого таланту. Князювала вона від імені малолітнього  сина Святослава, але твердо тримала владу у своїх руках. Вона об'їздила свої землі і встановлювала в  них нові закони, засновувала нові оселі. Вважається, що вона була першою жінкою-русинкою, яка стала  відомою в світі.  --- Найдавніша згадка про «руську» (тобто українську) мову на території сучасної України належить  до858 року. Вперше українську народну мову було піднесено до рівня літературної наприкінці XVIII ст.  з виходом у 1798 році першого видання «Енеїди» І.Котляревського, який вважається зачинателем нової  української літературної мови.  --- Найпершим видатним українським поетом, ім'я і твори якого ми знаємо, треба вважати Павла   Русина з Кросна (близько 1470-1517). Він довго працював у Кракові, викладаючи у тамтешній академії,  бував він в Угорщині, жив у Відні. В своїх творах з любов'ю описує рідну землю, означення «русин» для  нього—«слово солодке», і він гордий з того, що носить таке ім'я.  --- Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю,  Дунаю, чому смутен течеш?».  --- Найвідоміший музикант Київської Русі — співець XI ст. Боян, який жив при дворі Святослава  Ярославовича і якого згадує автор «Слова о полку Ігоревім».  --- Найдавнішою скульптурою, знайденою в Україні, є кам'яна баба з кургану поблизу с. Нововасилівки  Миколаївської області, яка належить до V-ІV ст. до н.е.  --- Ансамбль унікальних фресок у Софійському соборі в Києві є найдавнішим зразком українського  монументального живопису. Цим фрескам вже майже 1000 років. Загальна їхня площа становить  3000 кв. м.  --- Найдавніший міст знаходиться у м. Феодосії. Цей грецький міст, що функціонує ще й сьогодні,  збудований генуезцями в XIII .ст. Довжина його 10 м. Дещо молодшим від нього є «Турецький міст»  над рікою Смотрич біля фортеці у Кам'янці-Подільському, його було побудовано у XVI ст.  --- Найбільші сходи в Україні — Потьомкінські сходи в Одесі — одна з видатних кам'яних споруд  1-ої половини XIX ст. Це складна інженерна споруда висотою 24 м і довжиною 142 м має 142  кам'яних сходинки і 10 площадок. Ширина нагорі — 125 м, внизу — 21 м. В її спорудженні взяли  участь архітектори Ф.К.Бофф, Г.І.Торрічеллі та ін. Матеріал — цегла, черепашник, камінь.                   ЦІКАВІ ФАКТИ   Між двома світовими війнами у Франції змінилося більше 40 різних урядів. Останні 13 століть імператорський трон в Японії займає одна і та ж династія. Один з американських літаків у В'єтнамі вразив випущеною ракетою себе ж. В армії Наполеона солдати могли звертатися до генералів на «ти». На Русі бабками називали коників. Покарання різками були скасовані в Росії тільки в 1903 році. «Столітня війна» тривала 116 років.